Posted in Nákupy
18.7.2018

Diéta (ne)zaručený úspech chudnutia

Obmedziť príjem kalórií a zvýšiť ich výdaj je správnym smerom ak chcete znížiť svoju hmotnosť. Väčšina z nás sa upriami na rôzne diéty, obmedzí príjem jedla a… a potom sa nestačíme diviť prečo sme chorí.

ovoce

Svetové diéty a ich nástrahy.
1. Svet obleteli dve diéty, ktoré sa tešia veľkej obľube. Pomohli upraviť postavu celebritám, tak prečo by nemohli fungovať aj u vás? – poznáme dôvod. Ak si diétou upravíte hmotnosť musíte ju dodržiavať zvyšok života. Ako náhle sa vrátite k starým stravovacím návykom zhodené kilá sa vám vrátia spať – neraz aj pár kíl naviac.

maso

Atkinsonova diéta.
Atkinsonovu diétu objavil lekár z USA Robert Atkins. Princíp diéty spočíva v obmedzení sacharidov (cukrov) v strave. Môžete zjesť koľko chcete bielkovín a tukov, ale na sacharidy si musíte dávať pozor.

Diéta sa skladá zo 4 fáz.
1. Fáza – obmedzte príjem sladkostí, ovocia, orieškov, pečiva, zemiakov, mrkvu, fazule,… všetko čo obsahuje sacharidy. Jesť môžete mäso, vajíčka, syr, špenát,…
2. Fáza – v prvej fáze zotrvajte 2 týždne. Po tomto čase pridajte do svojej stravy sacharidy, ale len 20 gramov denne. Každý týždeň môžete o 5 gramov zvýšiť príjem sacharidov. Do jedálničku môžete pridať ovocie, zeleninu, orechy – ale s mierou.
3. Fáza – zvýšte príjem cukrov o 10 gramov každý týždeň. Chudnutie sa výrazne spomalí, ale stále chudnete. Ak náhodou začnete priberať znížte ich príjem.
4. Fáza – vaše telo si zvyklo na nižší príjem cukrov. Ak budete tento spôsob stravovania dodržiavať aj zvyšok života udržíte si svoju súčasnú hmotnosť.

sladkosti

Dukanova diéta
Aj túto diétu objavil lekár, z Francúzska Pierre Dukan. Princíp tejto diéty je ešte prísnejší. V prvej fáze môžete prijímať len bielkoviny. Tie sa nachádzajú v mäse, vajíčkach (vhodné sú len bielka) a v nízkotučných mliečnych produktoch.
V druhej fáze môžete do jedálneho lístku zaradiť zeleninu. Pozor zeleninu si môžete dopriať len každý druhý deň a aj to len „povolenú“ zeleninu. V ďalšej fáze môžete pridať zeleniny viac.
Je vám na týchto diétach niečo podozrivé?…ani odborníkom sa nezdajú byť OK. V prvých fázach oboch diét je obmedzený príjem ovocia a zeleniny – teda vitamínov a minerálov čo môže mať zlý vplyv na celkový organizmus.

4/5 - (2 votes)